Nilüfer Belediyesi’nin, Yunanistan ve Litvanya’daki belediyelerle, Türkiye ve AB arasında Şehir Eşleştirme Programı kapsamında yürüttüğü “Kırsal Kalkınma İçin Yenilikçi Yaklaşımlar” isimli projenin ilk etkinliği Nilüfer’de gerçekleşti.

Nilüfer Belediyesi’nin, Yunanistan ve Litvanya’daki belediyelerle, Türkiye ve AB arasında Şehir Eşleştirme Programı kapsamında yürüttüğü “Kırsal Kalkınma İçin Yenilikçi Yaklaşımlar” isimli projenin ilk etkinliği Nilüfer’de gerçekleşti.

Nilüfer Belediyesi Nilüfer İnovasyon Merkezi ile Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tarih ve Turizm Bürosu iş birliğinde koordine edilen “Kırsal Kalkınma İçin Yenilikçi Yaklaşımlar (Innovation for Rural Development – IRD)” Projesi’nin ilk etkinliği Yunanistan ve Litvanya heyetlerinin katılımıyla Nilüfer’de gerçekleştirildi. 

Nilüfer Belediyesi, Yunanistan’ın Sakız Belediyesi ve Yunanistan’dan Mesta Kültür Derneği ile Litvanya Trakai Belediyesi ortaklığında, Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Programı kapsamında yürütülen projenin ilk ayağı 10-14 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşti. Proje kapsamında Yunanistan ve Litvanya’dan gelen heyetler, ilk olarak Nilüfer İnovasyon Merkezi’nde,  yerel yönetimlerde inovasyon merkezi kurma eğitimi aldılar.

Aralarında belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve dernek temsilcilerinin yer aldığı, projenin Yunanistan ve Litvanyalı ortakları, Nilüfer İnovasyon Merkezi’nin kuruluşu ve işleyişi hakkında iki gün süren eğitim aldı. Eğitim kapsamında yerel yönetimlerde kurumsal inovasyon sisteminin kurulması ve vatandaş katılımının sağlanması konularında Nilüfer İnovasyon Merkezi’nin iyi örnekleri hakkında bilgi edinen katılımcılar, kendi belediyelerinde kuracakları inovasyon merkezleri için ön hazırlık çalışmalarını tamamladılar. Eğitime katılan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Adem Vural yaptığı konuşmasında “Bu proje kapsamında Yunanistan ve Litvanya’dan gelen belediye yetkililerinin İnovasyon Merkezimizden aldıkları iyi örnekle kendi kurumlarını, kentlerini ve sosyal yaşamlarını geliştiriyor olmaları bizler için çok değerli. Birlikte yürüttüğümüz bu projenin gelecekte kuracağımız iş birlikleri için büyük önem arz ettiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

KIRSAL TURİZMDE İYİ ÖRNEKLERİ PAYLAŞTILAR

Eğitimin ardından yabancı ortaklar Misi ve Gölyazı’da kendi ülkelerinden kırsal turizm, kültürel ve doğal mirasın korunması konusunda iyi örneklerini paylaştı. Coğrafya ve turizm ekonomisi açısından Gölyazı Mahallesi ile benzerlikler gösteren Litvanya’nın Trakai Belediyesi’nin Turizm Bilgilendirme Merkezi Sorumlusu Viktoriya Podlipajeva ve Litvanya Kırsal Turizm Derneği Temsilcisi Simona Sovaite, bölgelerinde doğa ve kültürel turizm alanlarındaki öncü ve ilham verici uygulamaları anlattı. Bunun yanı sıra, Misi Mahallesi ile benzerlikler gösteren, Orta Çağ’da kurulan ve kentsel SİT olan Yunanistan Sakız Adası’ndaki Mesta Köyü Kültür Derneği temsilcileri Leonarda Marina Pippidi ve Nikos Kounanos, imece usulü ile gerçekleştirdikleri çalışmaları ve öncü turistik uygulamalarını Misili ve Gölyazılı vatandaşlarla paylaştılar.

IRD projesi etkinliklerine katılan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, “Nilüfer Belediyesi olarak Kırsal Kalkınma İçin Yenilikçi Yaklaşımlar Projesi’ni oldukça önemsiyoruz. Deneyimlerimizi paylaşırken bizlerin de onlardan öğreneceği çok şeyi olduğunu biliyoruz” diye konuştu. Yıldız, “Nilüfer’de Nilüfer Belediyesi’nin çabalarıyla doğa ve kültürel turizm konusunda önemli bir aşamaya geldik. Başta kentsel SİTler olan Misi ve Gölyazı olmak üzere Nilüfer’in kırsal kesiminde kültürel turizmin kalkınması için geniş çaplı çalışmalar yürütmekteyiz” dedi. 

Misi Mahallesi Muhtarı Haluk Balta ile Misi Köyü Kalkındırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Akça da konuşmalarında Misi’nin tanıtımına katkı sağlayacak proje sayesinde turizm ve tarih bilinci konusunda eksiklerin giderileceğine dikkat çekerek, proje ortağı belediye ve derneklerle sağlam bağlar kurmak istediklerini belirttiler.

Misi ve Gölyazı’da gerçekleştirilen buluşmaların yanı sıra Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde gerçekleştirilen IRD Projesi doğal ve kültürel miras söyleşileri kapsamında Yunanistan Sakız Belediyesi’nden mimar ve restoratör Anna Benetou ve Litvanya Trakai Tarih Müzesi’nden arkeolog Darius Deinarovicius, ülkelerinde uygulanan doğal ve kültürel miras koruma politikaları ve uygulamaları üzerine sunum yaptılar.

Izgara Fotoğraf Galerisi

Tüm fotoğraflar aynı oranda (pixel ratio).

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir