Mesta Kültür Derneği

Mesta Kültür Derneği

Kırsal Turizm

Mesta, Sakız Adası’nın Güney-Batısında bulunan, ana geçim kaynağı sakız üretimi olan toplam 24 sakız köyünden biridir. Geleneksel bir köy olan Mesta, kale şeklinde inşaa edilmiştir. Köy 14. yüzyılda, bölgesinde bulunan daha eski dokuz köyün birleşmesiyle kurulmuştur. Sakız Adası’nin merkezinden 35 kilometre uzaklıktadır.

Özenli mimarlığı Bizans Dönemi’nde tarihlenen Mesta köyü, tarihî kentsel sit olarak tanınmıştır. Yanyana kurulan küçük taş yapımı evleri, yerleşimin etrafında güçlü bir sur oluşturuyordu. Bu yüzden geçmişte köy dışına bakan evlerin dış cephelerinde pencereler bulunmamaktaydı. Geçmişte müstahkem bir yerleşim olan Mesta’nın, tek bir girişi bulunuyordu. Sabah açılıp güneş batımıyla kapanan kapı, “Kaptan Kapısı” olarak biliniyordu. Kalenin içi, labirent gibi, kavisli dar sokakları ve  evleri Orta Çağ mimarlığını yansıtıyor. Cenovalılar, korsanların yağmalarını önlemek için  köyün tahkimatlarını güçlendirdi. Köyün dış köşelerinde bulunan küçük dairesel kuleler ve köy evleri dar, kavisli, “kubbeler” ismiyle bilinen sokaklarla bağlanıyordu. Bu ortam sayesinde Mesta bugün popüler bir kültürel turizm destinasyonunu oluşturmaktadır.

Mesta Konaklama Tesisleri

Mesta köyünde restore edilmiş geleneksel mimarlığı evlerde kurulmuş olan, toplam 7 kırsal turizm konaklama tesisi bulunuyor. Yerel geleneksel mimarlığı konutları içinde ardardainşaa edilen kubbeli iç mekânların butik oteller olarak değerlendirilmesi, ziyaretçilere yegâne bir tecrübe sunup yerli halka önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır.

Kırsal Turizm Çalışmaları
Mesta Kültür Derneği

Kırsal Turizm Tüm Çalışmalar

Nilüfer Belediyesi
Trakai Belediyesi
Sakız Belediyesi
Mesta Kültür Derneği