Trakai Belediyesi

Trakai Belediyesi

Kırsal Turizm

Yaklaşık 30 bin nüfusu olan Trakai, Litvanya’nın başkenti Vilnius’a yaklaşık 30 kilometre mesafededir. Trakai, Litvanya Büyük Dükalığı’nın başkenti olmasının yanı sıra, ticaret ve el sanatları merkezi olmakla gurur duyuyor.

Trakai, 13. yüzyılda Senieji Trakai (Eski Trakai) bölgesinde kurulmuştur. Efsaneye göre Litvanya’nın Büyük Dükü Gediminas başarılı bir avdan sonra gölle çevrili güzel bir yer keşfedip bölgede bir kale inşa etmeye karar vermiştir. Senieji Trakai’de Eski Trakai Kalesi bu şekilde inşa edilmiştir. Tarih kayanaklarında Trakai’nin adı ilk defa 1337’de Cermen Şövalyeleri kroniklerinde atıfta bulunuluyor. Büyük Dük Gediminas Vilnius’a yerleştiğinde, Eski Trakai, Gediminas’ın oğlu Kęstutis’e miras olarak geçti. Kestutis yönetimi altında Trakai büyük bir refah dönemine girdi. Trakai’nin dikkate değer bir özelliği, farklı milletlerden insanlar tarafından kurulmuş ve korunmuş olmasıdır. Trakai’de Karaims, Tatarlar, Litvanyalılar, Ruslar, Yahudiler ve Polonyalılar yaşamaktadır.

Litvanya’nın tarihî başkenti olan Trakai, ahşap mimarisi, Orta Çağ kaleleri ve muhteşem doğası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Aynı zamanda Trakai, Baltık ülkelerinin kültür turizmi haritasında en çok ziyaret edilen destinasyonlardan biridir. Trakai her yıl bir milyondan fazla yabancı turist ve yarım milyon Litvanyalı tarafından ziyaret edilirken, Trakai Adası Kalesi bölgedeki en çok ziyaret edilen müzelerden biridir.

Kırsal Turizm

Litvanya’da kırsal turizm 1990’lı yıllarda yaygın olarak gelişmiştir. Trakai bölgesinde kırsal turizm özellikle güzel doğa çevreleri, bölgesel ve millî parkların mevcudiyeti ve seçkin tarihî ve kültürel mirası sayesinde gelişmiştir. Trakai bölgesinde, çoğu 2000 yılı civarında kurulmuş olan, yaklaşık 90 çiftlik evi bulunmaktadır.

 

 

Kırsal Turizm - Çalışmaları
Trakai Belediyesi

Kırsal Turizm Tüm Çalışmalar

Nilüfer Belediyesi
Trakai Belediyesi
Sakız Belediyesi
Mesta Kültür Derneği