Nilüfer Belediyesi

Nilüferio Savivaldybė

Nilüfer, Türkiye’nin 4.büyük kenti olan ve Marmara Denizi’nin güneydoğu ucunda, Uludağ’ın kuzeybatı eteklerinde yer alan Bursa’nın merkez ilçelerinden biridir. Bursa İli’nin batısında konumlanan Nilüfer İlçesi 17 İlçe arasında nüfus bakımından 3. Büyük ilçedir.  Nilüfer Belediyesi; 3391 sayılı Kanuna göre Bursa’nın Büyükşehir statüsüne kavuşması ile Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer adıyla üç merkez ilçeden biri olarak 18.06.1987 tarihinde kurulmuştur.  

Kentin batısında bulunan Nilüfer, o yıllarda Bursa’nın konut ihtiyacına karşılık vermeye hazırlanan bir toplu konut bölgesi olarak dikkat çekmektedir. Adını içinden geçen Nilüfer çayından alan Nilüfer İlçesi bugün Bursa’nın en planlı bölgesi olma özelliğine sahiptir. Toplam 50.757 hektarlık belediye ve mücavir alan sınırının 12.755 hektarlık bölümü planlanmış durumdadır. Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olan ve bir ‘sanayi kenti’ kimliğiyle yoğun göçe maruz kalan Bursa’nın en yeni yerleşim yeri olan Nilüfer, hem planlı bir bölge, hem de toplu konut bölgesi olması nedeniyle Bursa’nın cazibe merkezidir. Nilüfer Osmangazi, Orhaneli, Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Mudanya ilçeleri ile çevrelenmiştir. Misi ve Gölyazı gibi tarihi ve turistik alanlar Nilüfer İlçesi sınırlarında yer almaktadır.

7000 yıllık bir yerleşim yeri üzerinde kurulmuş olan Nilüfer ilçesi adını içinden geçen Nilüfer Çayı’ndan, Nilüfer Çayı da adını Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun’dan almıştır.  Yeni yapılanan bir bölge olmanın da avantajıyla, kent planlamasından, çevresel şartlara kadar her konuda çağdaş standartlara sahip olan Nilüfer, bu yönüyle kısa sürede Bursa’nın çekim merkezi olmuş bir ilçedir. Bu nedenle de Bursa’da nüfus artış hızı en fazla olan yerleşim yeridir. 

Kurulduğunda 32.483 nüfus (köylerle 56.131), 7.700 hektar alan, 13 mahalleden oluşan Nilüfer Belediyesi’nin, 2009 Yılı yerel seçimlerinden sonra ilçe sınırları içindeki belde belediyelerinin de katılımı ile toplam alanı 50.757 hektara, merkez nüfusu 257.248`e çıkmıştır. 2014 yılında 6360 Sayılı “On üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi altı İlçe Kurulması’na İlişkin Kanun Hükmünde Kararname” ile Nilüfer sınırları içerisinde kalan tüm köylerin mahalle statüsüne geçmiş ve mahalle sayısı 64’e ulaşmıştır. 2018 yılı verilerine göre Nilüfer İlçesi’nin nüfusu 441.299 olmuştur.

Nilüfer Türkiye ekonomisine katkısı ile hem Bursa`nın, hem de Türkiye`nin ilçeleri arasında ilk sıralardadır. İlçe alanı 1987 den bu yana 6 kat, nüfusu da 10 kat artmıştır. Türkiye`nin ilk organize sanayi bölgesi (BOSB) de Nilüfer sınırlarında yer almaktadır. Bursa’daki 18 Organize Sanayi Bölgesi’nde 9 Organize Sanayi Bölgesi Nilüfer’de bulunmaktadır. Ekonomik olarak ele alındığında Bursa nüfusunun %80’ine istihdam olanağı yaratan Nilüfer’in Türk ekonomisine katkısı yadsınamayacak derecede büyüktür.

PARTNERIAI

Partneriai įtraukti į IKP projektą
Nilüferio Savivaldybė
Trakų Savivaldybė
Chioso Savivaldybė
Mesta Kultūros Asociacija