Nilüfer Belediyesi Uluslar Arası Protokole İmza Attı

NİLÜFER BELEDİYESİ ULUSLAR ARASI PROTOKOLE İMZA ATTI

 

Nilüfer Belediyesi “Kırsal Kalkınma İçin Yenilikçi Yaklaşımlar (IRD)” İsimli Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı Projesi Kapsamında Litvanya’dan Trakai ve Yunanistan’dan Sakız Belediyeleri ile İyi Niyet ve İşbirliği Protokolü İmzaladı.

Nilüfer Belediyesi TC Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen ve TC Hazine Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından fonlanan Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında “Kırsal Kalkınma İçin Yenilikçi Yaklaşımlar (IRD)” isimli projeyi yürütüyor. Litvanya’dan Trakai Belediyesi ve Yunanistan’dan Sakız Belediyesi ile Mesta Kültür Derneği’nin ortak olarak yer aldığı proje kapsamında Yunanistan’ın Sakız Adası’nda projenin final toplantısı düzenlendi. Toplantıya Türkiye’den Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Özer’in yanı sıra Strateji Geliştirme Müdürü Gülşah Ayzit, Strateji Geliştirme Müdürlüğü AB Proje Ofisi, İnovasyon Merkezi ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tarih ve Turizm Bürosu çalışanları katılım gösterdi. Litvanya’dan Trakai Belediye Başkanı Edita Rudelienė ve Yunanistan’dan Sakız Belediye Başkanı Stamatis Karmantzis ve Mesta Kültür Derneği temsilcilerinin katılım gösterdiği 4 gün süren çalışma ziyareti kapsamında Nilüfer Belediyesi, Trakai Belediyesi ve Sakız Belediyesi arasında “İyi Niyet ve İşbirliği Protokolü” imzalandı. İmzalanan protokol ile varolan işbirliğinin geliştirilmesi ve ileride gerçekleştirilecek projelerde yeni işbirliklerinin kurulmasına yönelik çalışmalar yapılması taahhüt edildi.

“Kırsal Kalkınma İçin Yenilikçi Yaklaşımlar (IRD)” projesi kapsamında Nilüfer Belediyesi’nin örnek uygulaması olan Nilüfer İnovasyon Merkezi Yunanistan ve Litvanya’dan proje ortaklarına tanıtılarak, yerel yönetim ve STKlarda kurumsal inovasyon sisteminin kurulmasına konusunda eğitimler verildi. Ayrıca Yunanistan ve Litvanya’da gerçekleştirilen ziyaretlerde Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tarih Turizm Bürosu çalışanları, Mysia Yolları Doğa Tarih ve Kültür Rotaları projesi kapsamında özellikle Misi (Gümüştepe), Görükle ve Gölyazı mahallelerinde kültür mekânları geliştirilmesine örnek olacak uygulamaları gözlemleyerek, iyi uygulamaların kentimize getirilmesi konusunda tecrübe edindiler. Bu doğrultuda Tarih Turizm Bürosu bünyesinde Nilüfer Belediyesi Kırsal Turizm Merkezi kuruldu.

 

Ocak 2020’de sona erecek projenin ilerleyen adımlarında proje ortakları arasındaki iletişim ve işbirliğini destekleyecek bir web sitesi kurulması, proje çıktılarının yaygınlaştırılması ve “Yerel Yönetimlerde İnovasyon Sistemi Kurulumu El Kitabı”nın hazırlanarak 4 dilde (Türkçe, İngilizce, Yunanca ve Litvanca) basılması ve dağıtılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Izgara Fotoğraf Galerisi

Tüm fotoğraflar aynı oranda (pixel ratio).

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir